Trávenie a poruchy trávenia u morčiat a králikov

31.07.2019


Poruchy trávenia: častý a nebezpečný problém!

Morčatá a králiky sú veľmi rozšírení a obľúbení domáci miláčikovia. Často však potrebujú veterinárne ošetrenie kvôli vážnym ochoreniam tráviaceho traktu.


Vysoko špecializovaný tráviaci systém, ktorý netoleruje všetko.

Vo voľnej prírode majú tieto malé bylinožravce k dispozícii len skromnú potravu. Pevné zelené časti rastlín, ako je tráva, stonky a listy bylín sú veľmi štrukturálne bohaté, ale poskytujú len málo energie. Morčatá a králiky vyvinuli vysoko špecializovaný tráviaci trakt, aby prežili na potravinách s vysokým obsahom vlákniny a zároveň nízkym obsahom živín. Bohužiaľ, tento komplikovaný tráviaci trakt je veľmi citlivý.

Prečo je trávenie tak citlivé?

Zdroje energie, ako sú tuky, škrob a cukor, sa sotva vyskytujú v tráve, pretože trávy a byliny sa skladajú najmä z celulózy a celulózových látok s pevnou vláknitou štruktúrou. Pre ľudí a zvieratá je celulóza skutočne nevhodná na výživu, pretože je nestráviteľná.

Pôvodným domovom morčiat je Južná Amerika. Ich divokí predkovia žijú vo vysokohorských oblastiach And. Kŕmia sa čerstvou trávou a bylinami, ktoré sú k dispozícii počas celého roka. Ich prirodzená potrava vždy obsahuje dostatok vitamínu C. Aj naše domáce morčatá sú závislé od prísunu vitamínu C jedlom, pretože si ho nevedia syntetizovať sami.

Pôvodným domovom divých zajacov sú stepné krajiny juhozápadnej Európy. Kŕmia sa trávou a bylinkami, aj keď nie vždy je k dispozícii čerstvá tráva. Rovnako ako morčatá, sú adaptované na skromné zloženie potravy.

Trávenie

Mnoho malých pomocníkov rozloží celulózu

Pre získanie maximálneho množstva živín z potravy, majú králiky a morčatá vo svojich črevách milióny baktérií. Tieto dokážu zužitkovať rastlinné vlákna a poskytnúť zvieratám životne dôležitú energiu.

Nikdy prázdny žalúdok - permanentný prísun potravy

Žalúdok králikov a morčiat je veľmi slabo osvalený. To predstavuje veľké nebezpečenstvo, pretože natrávená potrava je mechanicky posunutá až príchodom Ďalšej potravy do žalúdka. Pre zabezpečenie posunu natráveniny v tráviacom trakte, zjedia napr. morčiatka až 80 malých jedál denne. U zvierat, ktoré nejedia, stojí natrávená potrava v žalúdku príliš dlho a začína kvasiť. Napokon sa celé trávenie dostane do problémov.

Slepé črevo ako fermentačná komora

Veľké slepé črevo obsahuje životne dôležité baktérie, ktoré rozkladajú celulózu. Ak potrava obsahuje príliš veľa cukru alebo škrobu, hodnota pH sa posúva do kyslej oblasti a podporuje sa rast nepriaznivých črevných baktérií. To vedie k žalúdočným a črevným ťažkostiam.

Okrem bežných výkalov, morčatá a králiky vylučujú špeciálne mäkké výkaly zo slepého čreva. Tieto obsahujú veľké množstvo črevných baktérií a absorbujú sa priamo z konečníka. Bakteriálne zložky poskytujú živiny a vitamíny, napr. vitamín K a vitamíny skupiny B.