Svrbenie (pruritus-lat.) - alternatívne možnosti liečby.

11.03.2020

Pri ochoreniach kože je nutné prerušiť kolobeh- pruritus- škrabanie- poškodenie kože.

Aké možnosti okrem klasickej terapie môžeme nasadiť na kontrolu svrbenia?

Produkty ako fytosteroly, omega 3-mastné kyseliny a rastlinné fytoterapeutiká je možné skombinovať s protisvrbivými a protizápalovými liekmi, z dôvodu zvýšenia ich účinku. V mnohých prípadoch tieto prípravky umožnia umožnia zníženie dávky lieku, ktorá nevyhnutná na stabilizáciu klinických prejavov ochorenia.

Fytosteroly.

Fytosteroly získané z rastlinných olejov ako napr. sójový, olej z kukuričných klíčkov alebo repkový, sú schopné zakomponovať sa do lipidovej vrstvy pokožky. Týmto posilňujú ochrannú funkciu kožnej bariéry, zabraňujú nadmernej strate vody a zvyšujú tolerančnú schopnosť pokožky voči alergénom. Zároveň pôsobia antipruriticky a antiinflamatórne- podobne ako kortizon, ale bez jeho nežiadúcich vedľajších účinkov. Pozitívny vplyv fytosterolov sa zvyšuje ich kombináciou s esenciálnymi mastnými kyselinami, vitamínmi, minerálnymi látkami a stopovými prvkami.

Esenciálne mastné kyseliny.

Esenciálne mastné kyseliny si organizmus nevie sám syntetizovať, musíme ich prijímať v potrave. V organizme majú štruktúrnu funkciu v bunkovej membráne a ich nedostatok vedie k narušeniu ochrannej funkcie kože. Najdôležitejšie esenciálne mastné kyseliny sú:

Omega - 3 (kys. Alpha-linolénová, EPA, DHA )

Omega - 6 (kys. Linolová, Gamma - linolénová, arachidonová )

Omega-3 mastné kyseliny hrajú dôležitú úlohu pri zápalovej reakcii, kedy sa uvoľňujú z bunečnej membrány a tlmia priebeh zápalu. Zdrojom kyseliny alpha-linolénovej sú rastlinné oleje napr. konopný, olej z vlašských orechov a ľanový olej. Zdrojom EPA a DHA sú ryby: losos, slede, makrela alebo tuniak. Všetky tri mastné kyseliny zastávajú v organizme dôležité funkcie, ale len EPA a DHA sú schopné pozitívne ovplyvniť zápalovú reakciu.

Vitamín E.

Tokoferoly pôsobia ako antioxidanty. Vychytávajú škodlivé voľné radikály a peroxidy, ktoré sa vo zvýšenej mierne tvoria v organizme pri zápalovej reakcii.

Ľuľok sladkohorký / Solanum dulcamara /

Medicínske využitie majú vysušené stonky trvalky. Alkaloidy a saponíny , ktoré rastlina obsahuje, potláčajú zápal a zmierňujú svrbenie a používajú sa ako podporná liečba pri chronickom ekzéme.

Fialka trojfarebná / Viola tricolor /

Medicínske využitie majú nadzemné časti kvitnúcej rastliny. Obsahuje množstvo cenných antioxidantov, flavonoidy, karotenoidy, kyselinu salicylovú, saponíny, slizy. Používa sa vnútorne aj externe na liečbu kožných ochorení s lupinami, svrbením a akné.

Zinok

Stopový prvok , ktorý je dôležitý pre zdravú kožu a srsť: ovplyvňuje rast a kvalitu srsti a pazúrov, znižuje tvorbu lupín, ovplyvňuje pigmentáciu, podporuje hojenie rán.

Biotín

Je jeden z najdôležitejších vitamínov potrebných pre rast srsti a pevné pazúre.