Metabolizmus kalcia a ochranná vrstva sliznice močového mechúra

07.01.2020

Problém s vápnikom

Metabolizmus vápnika u morčiat a králikov je veľmi odlišný od metabolizmu psa, mačky alebo človeka. U väčšiny zvieracích druhov si telo dokáže samo regulovať, koľko vápnika z čreva absorbuje. To nie je prípad morčiat a králikov. Množstvo absorbovaného vápnika závisí od množstva vápnika prijatého v krmive. Ak potrava obsahuje veľa vápnika, absorbuje sa aj veľa vápnika a naopak. Mali by ste sa preto vyhnúť potrave s vysokým obsahom vápnika, ako je datelina alebo kamene pre hlodavce .Aj mnohé inak zdravé krmivá často obsahujú vyššie množstvo vápnika, napr. divoké byliny, takže morčatá a králiky sú vo všeobecnosti náchylné na relatívne vysokú hladinu vápnika v krvi. Prebytočný vápnik sa potom jednoducho vylučuje močom a tu začínajú problémy.

Kryštály vápnika v moči

Na rozdiel od mäsožravcov, majú bylinožravce zásaditý moč v dôsledku ich stravy. V zásaditom prostredí tvorí inak vo vode rozpustný vápnik nerozpustné kryštály, ktoré sa hromadia v močovom mechúre. V dôsledku toho existuje riziko, že sa vytvorí močový sediment, piesok alebo kamene. Avšak, pre divoké králiky, to vôbec nie je problém: vzhľadom k tomu, že sú neustále v pohybe pri hľadaní potravy, zabraňuje to zhlukovaniu kameňov a tieto sú pri močení vylúčené. Okrem toho zvieratá prijímajú veľa čerstvej trávy a tým aj tekutiny, ktoré zrieďujú moč, preplachujú močový mechúr a zabraňujú tvorbe a hromadeniu kryštálov. Vdaka dobrej starostlivosti sa domáce králiky nemusia pri hľadaní potravy toľko pohybovať, okrem toho často nemajú príležitosť tak urobiť. Nadváha, ktorá je obzvlášť bežná u králikov, môže byť problémom, pretože obézne zvieratá sa neradi pohybujú. Okrem toho často dostávajú potravu s vysokým obsahom vápnika a nízkym obsahom vody. Všetky tieto faktory podporujú tvorbu močových kryštálov a ich zlepenie do močových kameňov. Dôsledky zahŕňajú ťažkosti pri močení, bolesti a stratu chuti do jedla.

Existuje nejaká prevencia?

Okrem liekov, ktoré naordinuje veterinárny lekár je dôležitá kvalitná strava a optimálne podmienky pre chov. Kvalitná potrava s nie príliš vysokým obsahom vápnika, dostatok čerstvej pitnej vody a množstvo pohybu, pomáha zvieratám žiť zdravý život. Okrem čerstvého zeleného krmiva musí byť k dispozícii pitná voda v neobmedzenom množstve. Dávajte si však pozor- aj pitná voda s vysokým obsahom minerálov môže obsahovať priveľa vápnika.


RodiCare® uro - rastlinná pomoc pre močový mechúr

Drobné bylinožravé hlodavce a králiky dnes bežne dostávajú potraviny s vysokým obsahom vápnika a nízkym obsahom vody. To má za následok vysoké koncentrácie vápnika v moči, čím sa zvyšuje tvorba močového sedimentu a močových kameňov. Zároveň sa v potrave nepodávajú takmer žiadne divé bylinky, ktoré prirodzene podporujú tvorbu moču a jeho riedenie.


RodiCare® uro kompenzuje tento nedostatok doplnením potravy o príslušné rastlinné zložky. Okrem toho poskytuje glukozamín a vitamín A, ktoré sú dôležité pre normálne fungovanie sliznice močového mechúra. RodiCare® uro má zároveň nízky obsah vápnika 0,02%.