Mačacia nádcha a herpesvírus ( FHV-1 )

20.12.2019

Mačacia nádcha je pomenovanie pre komplex ochorení postihujúci horné dýchacie cesty, oči a dutinu ústnu. Najčastejšie vyvolávajúce príčiny sú vírusy a baktérie: herpesvírus, kalicivírus, chlamýdie, bordetely a mykoplazmy.

V prípade ochorenia môžete u svojej mačičky pozorovať niektoré nasledujúce príznaky: zápal spojiviek spojený s výtokom z očí, kýchanie, výtok z nosa, horúčka, zväčšené uzliny, nechutenstvo v dôsledku tvorby bolestivých vriedkov v papuľke.

Pre mačací herpesvírus FHV-1 je typické postihnutie očí ( zápal spojiviek, rohovky ), ktoré môže v prípade chronickej infekcie spôsobiť doživotné poškodenie jednotlivých štruktúr oka a zraku.

Riziko infekcie je extrémne vysoké u nevakcinovaných zvierat, najvážnejšie klinické prejavy bývajú pri mačiatkach a mladých rastúcich zvieratách. Po nakazení, zostáva viac ako 80% zvierat doživotne infikovaných, vírus prežíva v nervovom systéme mačky, k jeho aktivácii a opakovaným klinickým prejavom dochádza v prípade zvýšeného stresu alebo iného zdravotného problému u mačky.

Jedinou prevenciou je očkovanie.

Súčasťou liečby ochorenia je podávanie antibiotík pri bakteriálnej infekcii, znižovanie horúčky, podpora imunity a podávanie antivirotík.

Okrem toho sa odporúča pridávať k strave doplnok výživy s L-lyzínom. L-lyzín je esenciálna aminokyselina, ktorá bráni množeniu herpesvírusu v tele. Organizmus nie je schopný si ju sám vytvoriť, preto je potrebné ho doplňať v strave. Poskytnutie dostatočného množstva L-lyzínu mačkám bude mať za následok miernejšie prejavy ochorenia a rýchlejšie zotavenie mačiek. Ak sa L-lyzín podáva latentne infikovaným mačkám (mačkám, ktoré sa zdajú byť zdravé, ale stále majú v tele vírus), vylučujú menej vírusu do prostredia, čím sa znižuje riziko infekcie pre iné mačky. L-lyzín by sa mal podávať dvakrát denne. Dospelé zvieratá potrebujú dávku 500-1000 mg / deň, mačiatka- polovičnú dávku.

Ktorým mačkám pomôže L-lyzín?

• Mačkám, ktoré sú akútne choré- mačacia chrípka / mačací herpes: klinické prejavy sú miernejšie a zdravotný stav sa zlepšuje rýchlejšie.

• Mačkám, ktoré sú chronicky infikované herpesvírusom FHV-1: pred stresovými situáciami- ako sú očkovania, chirurgické zákroky, ošetrenie u veterinára, zmeny v prostredí mačky, cestovanie. Recidíve ochorenia možno predísť alebo ochorenie prebieha miernejšie.

• Trvalá ochrana zdravých mačiek v domácnostiach s viacerými mačkami: znížené vylučovanie vírusu znižuje riziko infekcie.

• Zdravé mačky: preventívne podávanie znižuje riziko infekcie, alebo infekcia je miernejšia.

Poznámka: Podávanie L-lyzínu nie je náhradou za očkovanie a mačky trpiace klinickými prejavmi herpesvírusového ochorenia musia byť ošetrené veterinárnym lekárom. Správne dávky L-lyzínu však podporujú proces regenerácie a pomáhajú potlačiť množenie herpesvírusu v organizme mačiek.