Doplnok výživy pre mačky a malé psy

29.01.2020

Na rozpustenie struvitových kameňov.

Na zníženie a prevenciu tvorby oxalátových kameňov.


Močové kryštály a močové kamene u psov a mačiek

Čo spôsobuje močové kamene? Ochorenia dolných močových ciest sa bežne vyskytujú u psov a mačiek. Často sú spôsobené močovými kameňmi alebo močovými kryštálmi . Rôzne faktory, ako genetická predispozícia, nadmerný prísun minerálov v potrave, príliš nízky príjem tekutín, nedostatok pohybu, zápal močového mechúra a príliš vysoké alebo príliš nízke pH moču, môžu prispieť k tvorbe močových kameňov.

Niektoré plemená psov (napríklad Shi-Tzu, Yorkshire Terrier a Labrador) sú náchylnejšie na tvorbu močových kameňov. Riziko tvorby močového kameňa zvyšujú u psov bakteriálne infekcie. Obzvlášť ohrozené sú mačky, ktoré, ako bývalí púštni obyvatelia, prijímajú málo tekutín. Ak sa podáva čiastočne alebo úplne suché krmivo, moč nebude dostatočne zriedený. Ak je moč veľmi koncentrovaný a zostáva v močovom mechúri po relatívne dlhú dobu, zvyšuje sa riziko tvorby kryštálov. Kryštály sa hromadia, vytvárajú v močovom trakte piesok a následne močové kamene, ktoré svojim ostrým povrchom poškodzujú sliznicu močového mechúra a močovej rúry. Po narušení prirodzenej ochrannej vrstvy močového mechúra môže ľahko dôjsť k zápalu a infekcii.

Obzvlášť u samcov môžu kamene v močovej rúre spôsobovať veľmi bolestivé a často aj život ohrozujúce stavy.

Aké sú typy močových kameňov?

Existuje viacero rôznych typov urolytov. Najčastejšie sú struvitové kamene, oxalátové kamene, cystíny a uráty.

Struvitové kamene sa tvoria najmä vtedy, keď je moč zásaditý (vysoké pH) a súčasne sú prítomné vysoké koncentrácie minerálov, ako je fosfor alebo horčík. Zvýšené množstvo zeleniny v krmive môže zvýšiť pH. Ak je moč veľmi kyslý (s nízkym pH), môžu sa tvoriť kryštály oxalátu vápenatého. Kamene oxalátu vápenatého sa častejšie vyskytujú u zvierat od 2 rokov, struvitové kamene sa už vyskytujú u mladších zvierat (1-2 roky).

Príjem potravy a vody zvierat priamo ovplyvňuje objem, zloženie a pH moču. Zvieratá, ktoré sú kŕmené len suchým krmivom, majú zároveň nadváhu a veľmi sa nepohybujú, sú vystavené zvýšenému riziku vzniku močových kameňov. To platí najmä pre mačky, pretože prirodzene veľa nepijú. Ak má zviera močové kamene alebo piesok v močovom mechúre alebo močových cestách, veľmi často ho sprevádza zápal a infekcia, ktorá je mimoriadne bolestivá.

Ako zistíte, že zviera trpí zápalom močového mechúra alebo má v moči prítomné kryštály? Močové kamene nie vždy vedú k poškodeniu sliznice. Ak však dôjde k poškodeniu, k zápalu a k infekcii sliznice, zvieratá majú problém. Močové problémy vedia dobre ukrývať predovšetkým mačky. Nasledujúce príznaky signalizujú problém a zvieratko by mal vyšetriť veterinárny lekár:

■■ Časté používanie toalety u mačky alebo časté močenie (u psov sa nesmie zamieňať s normálnym správaním)

■■ Močenie malého množstva moču

■■ Predĺžené zotrvávanie v záchodíku

■■ U mačiek- močenie mimo toaletu

Časté močenie môže byť spôsobené aj inými stavmi, ako je cukrovka alebo problémy s obličkami, ale zvieratá pri týchto ochorenia zvyčajne pijú viac.

Ak má zviera masívnu infekciu močového mechúra alebo dokonca močové kamene aj v močovej rúre, príznaky sa už nedajú prehliadať:

■■ Časté, často neúspešné pokusy o močenie

■■ Krv v moči

■■ Hlasové prejavy počas používania toalety u mačky

■■ Horúčka, strata chuti do jedla, zvracanie

Keďže tieto príznaky môžu byť príznakmi ohrozenia života, zviera musí bezodkladne navštíviť veterinárneho lekára.

Prečo je diagnostika taká dôležitá?

Pretože existujú rôzne príčiny zápalu močového mechúra a rôzne druhy kameňov, z ktorých každý musí byť liečený odlišným spôsobom, mal by príčinu ochorenia určiť veterinár. Veterinár môže pomocou vzorky moču zistiť, ktoré kryštály sú prítomné v moči. Ak existuje podozrenie na močové kamene, veľkosť a množstvo kameňov sa môže diagnostikovať pomocou ultrazvuku alebo röntgenového vyšetrenia.


FeliGum® Struvit

FeliGum® Oxal