Dia tab PRO

11.06.2019

Črevná flóra 

V čreve ľudí a zvierat sa nachádza asi 10-krát viac malých mikroorganizmov, ako je v tele buniek, u ľudí je to približne 1,5 kg baktérií. Nie sú škodlivé pre telo, ale naopak, sú veľmi užitočné. "Dobré" baktérie majú pozitívny vplyv na črevné zdravie, súťažia s choroboplodnými zárodkami o potravu a priestor a vo väčšine prípadov ich môžu potlačiť.Medzi úlohy črevnej flóry patrí podpora trávenia, potlačenie choroboplodných zárodkov a stimulácia imunitného systému.Zdravá črevná flóra dokáže tieto úlohy prevziať bez námahy, ale keď sa naruší rovnováha, výsledkom sú tráviace problémy, najmä nadúvanie a hnačka. 

Čo je nadúvanie? 

Nadúvanie je zvýšená produkcia a uvoľňovanie črevných plynov. Tieto môžu za určitých okolností nepríjemne zapáchať. Príležitostná plynatosť nie je dôvodom na znepokojenie, často je spôsobená príjmom niektorých zložiek potravy alebo zápchou.Ak však zviera trpí plynatosťou opakovane, môže v dôsledku tlaku pociťovať diskomfort . Na jednej strane silná plynatosť môže byť sprevádzaná kŕčovitou bolesťou brucha, na druhej strane zápach je nepríjemný pre samotného majiteľa . Aby sa mohla začať vhodná liečba, je potrebné zistiť príčinu. 

Príčiny nadúvania

Príčiny často súvisia s kŕmením. Veľmi často je príčinou nadúvania ťažko stráviteľné krmivo. Toto nie je dobre rozložené a tak sa nedostatočne spracovaná natrávenina dostane do koncovej časti čreva, kde ju rozkladajú baktérie. Tým vznikajú plyny, ktoré hnilobne zapáchajú. Aj náhla zmena potravy alebo potravinová neznášanlivosť môžu spôsobiť nadúvanie. V určitých prípadoch môže byť nadúvanie tiež príznakom závažných ochorení, napr. zápalu pankreasu alebo čreva. 

Liečba nadúvania 

Ak nadúvanie nie je spôsobené závažným ochorením, problém sa dá väčšinou vyriešiť zmenou potravy. Ako užitočné sa zároveň ukázalo aj podávanie probiotík.Nadúvanie spôsobené podaním ťažko stráviteľnej potravy môžeme pozitívne ovplyvniť podávaním probiotík, ktoré znižujú rast baktérií tvoriacich plyny. Aj pri zápche má podanie probiotík zmysel: produkty metabolizmu dobrých črevných baktérií podporia črevnú peristaltiku a tým naštartujú trávenie.Dia Tab® PRO a Dia Paste® PRO je pre- a probiotikum pre psov a mačky špeciálne určené na dlhodobé používanie pri hnačke. Pomáha rýchlo zlepšiť konzistenciu trusu, ale slúži predovšetkým na obnovu a stabilizáciu zdravej črevnej flóry. Dia Tab® PRO môže byť tiež použitý na obnovu črevnej flóry po liečbe antibiotikami. 

Prebiotiká / Probiotiká / Synbiotiká: Čo je to?

Často sa hovorí o pojmoch prebiotiká, probiotiká a synbiotiká v súvislosti s črevom. Čo to však znamená?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy ,ktoré majú prospešný vplyv na zdravotný stav. Zabezpečujú zdravú črevnú flóru a stimulujú imunitný systém. Na dosiahnutie dlhodobého účinku je potrebné ich podávať najmenej 4 - 6 týždňov.

Prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravy (vláknina), ktorými sa živia dobré črevné baktérie.

Synbiotiká sú kombinované prípravky zložené z pre- a probiotík. Okrem živých mikroorganizmov obsahujú aj vlákninu.

Dia Tab® PRO a Dia Paste® PRO je pre- a probiotikum pre psov a mačky špeciálne určené na dlhodobé používanie pri hnačke. Pomáha rýchlo zlepšiť konzistenciu trusu, ale slúži predovšetkým na obnovu a stabilizáciu zdravej črevnej flóry. Dia Tab® PRO môže byť tiež použitý na obnovu črevnej flóry po liečbe antibiotikami.

Zloženie Dia Tab® PRO, Dia paste® PRO

Enterococcus faecium je probiotická baktéria kyseliny mliečnej, ktorá ako živý mikroorganizmus má pozitívny vplyv na črevnú flóru, obnovuje ju a podporuje imunitný systém.

Prebiotické fruktooligosacharidy a semená rohovníka obyčajného slúžia ako živiny pre rast dobrých mikroorganizmov v čreve a tým prispievajú k udržaniu zdravej črevnej flóry.

Bentonit vytvára na sliznici čreva ochrannú vrstvu. Toxické látky a patogény sa ukladujú v bentonite a tým sa stávajú neškodnými. Vďaka silnej schopnosti viazať vodu, zlepšuje konzistenciu výkalov.